Hejt na kobiety w ARTE.tv
73% kobiet na świecie pada ofiarą hejtu w Internecie. W ramach cyklu „Sytuacja kobiet na świecie” ARTE.tv zaprasza widzów na…
73% kobiet na świecie pada ofiarą hejtu w Internecie. W ramach cyklu „Sytuacja kobiet na świecie” ARTE.tv zaprasza widzów na bardzo ważny i aktualny film pt. „#Szmata”, który ilustruje i wyjaśnia to zjawisko. O tym, jak w mizoginistyczny sposób są traktowane kobiety, pokazują też inne dokumenty: o kobietobójstwach w małżeństwach, o słynnej Iwonie Blecharczyk, która łamie schematy płciowe i pracuje jako kierowca Tira, a także o arabskich kobietach, które dosłownie dokonują rewolucji w walce o swoje prawa i ciało. Filmy można obejrzeć bezpłatnie na platformie VOD ARTE.tv https://www.arte.tv/pl/.
Przemoc jest plagą, której kobiety doświadczały i doświadczają codziennie i od zawsze. Internet tylko zaostrzył zakorzeniony od dawna problem. Gdy podnoszony jest temat cyberprzemocy wobec kobiet, często traktowany jest anegdotycznie. Mówi się, że to kwestia pecha, wina technologii, a nawet ofiary, bo prowokuje wyglądem lub wypowiedziami. Wydaje nam się, że problem dotyczy tylko osób publicznych i takie są cienie sławy. Nie widzimy, że te historie tak naprawdę mówią o tym samym: o pogardzie wobec kobiet. Twórcy filmu „#Szmata” pokazują, że nienawiść stała się tak banalna, że już nawet o niej nie rozmawiamy. Powstał po to, żeby ci, którzy go zobaczą, nie mogli powiedzieć, że nie wiedzieli. Bo problem, który dotyka 73% kobiet na świecie to nie kilka odosobnionych przypadków. Podobną tematykę porusza dokument „Na złe i gorsze”, w którym mowa jest o kobietobójstwie i przemocy w rodzinach, za co największą cenę płacą „niewidzialne” ofiary – dzieci.
Równie ważny jest film „Kobiety za kierownicami Tirów”, którego bohaterką jest Iwona Blecharczyk. W mediach społecznościowych śledzi ją prawie 700.000 osób i popiera wybór wykonywanego, jakże męskiego, zawodu, który jest jej wielką pasją i daje poczucie wolności. Iwona burzy wszelkie schematy i wyłamuje się z myślenia o tym, co jest kobiece a co męskie. Z kolei bohaterki serii „Kobiety arabskiej wiosny” także walczą z szufladkowaniem, co wolno kobiecie a co nie, tylko że w swoim muzułmańskim świecie. Wszystkie filmy:
#SZMATA, Belgia 2021
Według Europejskiego Lobby Kobiet w 2017 roku kobiety były 27 razy częściej niż mężczyźni narażone na nękanie w sieci i w mediach społecznościowych. Gdy ofiary cyberprzemocy składają skargę, często stają w obliczu nieprzygotowanej administracji, nieodpowiedniego ustawodawstwa i praktycznie nieistniejącego orzecznictwa. Z kolei platformy cyfrowe są słabo uregulowane i nie walczą w wystarczającym stopniu z nękaniem w Internecie. W tym filmie Florence Hainaut i Myriam Leroy, dwie belgijskie dziennikarki, które same padły ofiarami cyberprzemocy, zbierają zeznania kilkunastu kobiet z całego świata, które również doświadczyły nękania w Internecie. Dzięki oświadczeniom felietonistki Nadii Daam, satyryczki Florence Mendez i autorki Pauline Harmange, a także specjalistów w tej dziedzinie, twórcy dokumentu badają proliferację nienawiści w Internecie i zagłębiają się w socjologiczne i prawne aspekty cyberprzemocy w obecnej sytuacjom.
NA ZŁE I GORSZE, Francja, 2020
Niektóre tragedie za zamkniętymi drzwiami często są poprzedzone przemocą fizyczną i psychiczną. W 2019 roku we Francji 146 kobiet padło ofiarą przemocy ze strony swoich mężów, partnerów lub byłych parterów, co stanowi 84% zabójstw popełnionych w kontekście rodzinnym. Jednak w tej przerażającej rzeczywistości same liczby nigdy nie dają wyczerpującego opisu: kobietobójstwo jest zjawiskiem uwidocznionym w ostatnich latach jedynie dzięki zaangażowaniu feministycznych kolektywów. Poprzez smutne historie Sindy, Dorothée i Michele ten dokument rzuca światło na współczesny dramat i jego „niewidzialne” ofiary – dzieci.
KOBIETY ZA KIEROWNICAMI TIRÓW, Niemcy, 2020
35 letnia Iwona Blecharczyk od 10 lat prowadzi ciężarówki. Teraz jeździ 68-tonowym pojazdem, a swoje codzienne życie z drogi pokazuje na Facebooku, Instagramie i YouTubie gdzie śledzi ją w sumie 685,294 osób. Przez wiele lat była jedną z pierwszych kobiet w Polsce i jedną z niewielu w Europie, pracujących w specjalistycznym transporcie. Przejechała już tysiące kilometrów, dostarczyła setki ładunków, zjeździła prawie całą Europe i dobry kawałek Ameryki Północnej.
Coraz więcej kobiet w Europie poświęca się zawodom związanym z sektorem ciężkiego transportu drogowego, które niegdyś były wyłączną prerogatywą męskiego wszechświata. Jednak kobiety takie jak Iwona dzięki swojej niezwykłej determinacji udowadniają, że potrafią być zawodowymi kierowcami ciężarówek i przełamywać stereotypy płciowe. W uznaniu jej inspirujących osiągnięć w 2019 roku została częścią projektu „Barbie Shero” mającego na celu promocję wśród dziewczynek inspirujących kobiecych wzorców.
KOBIETY ARABSKIEJ WIOSNY, Niemcy, 2020
Dziesięć lat temu były jedną z twarzy arabskiej wiosny. Jaka jest obecnie sytuacja kobiet w tych krajach? Jak wygląda ich codzienność? O czym marzą? Pięcioodcinkowa seria zabiera widzów na spotkanie z kobietami z Tunezji, Maroka, Egiptu, Libanu, Syrii i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Twórcy poruszają tematy kobiet arabskich w polityce, biznesie, feminizmu, rewolucji i podejścia do ciała.
Comments