Kanały technologiczne – czym są i gdzie znajdują swoje zastosowanie?
Kanały technologiczne wykorzystywane są coraz częściej w celu usprawnienia przepływu informacji, prądu czy sieci internetowej. To przyszłościowa branża, która stale…
Kanały technologiczne wykorzystywane są coraz częściej w celu usprawnienia przepływu informacji, prądu czy sieci internetowej. To przyszłościowa branża, która stale się rozwija. Czym są i gdzie znajdują swoje zastosowanie takiego typu nowoczesne technologie?
Czym są kanały technologiczne?
Kanały technologiczne są ciągiem osłonowych elementów obudowy, studni kablowych oraz innych obiektów czy urządzeń, służących umieszczeniu lub użytkowania urządzeń infrastruktury technicznej. Znajdą zastosowanie także w liniach telekomunikacyjnych wraz z zasilaniem, a także przy liniach elektroenergetycznych.
Podstawową funkcją budowy kanałów technologicznych jest stworzenie infrastruktury podziemnej, w której można zamontować instalację kabli lub mikrokabli światłowodowych. Bardzo często korzystają z tego także sieci telekomunikacyjne, energetyczne oraz inne firmy, które świadczą usługi na określonym terenie. Przy takiego typu inwestycjach dobrze sprawdzają się systemy uszczelniające do kabli Polywater.
Rodzaje kanałów technologicznych
W 2015 roku Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji wydało rozporządzenie, w którym określono dwa główne typy kanałów technologicznych. Pierwszym z nich jest kanał technologiczny uliczny. Składa się on z rury osłonowej, trzech rurociągów światłowodowych i jednej wiązki mikrokanalizacji. Drugim typem jest kanał technologiczny przepustowy. W jego skład wchodzą dokładnie te same elementy co wcześniej, jednak przewody te umieszczone są dodatkowo w rurze przepustowej.
Zalety kanałów technologicznych
Budowa wspólnej sieci kanałów technologicznych jest opłacalna z kilku powodów. Po pierwsze, opłaty za projekt organizacji ruchu drogowego oraz za zajęcie wybranego terenu są ograniczone. Koszty rozbiórki nawierzchni czy wykonania wykopów również się zawężają. Ponowne odtworzenie nawierzchni, wywóz nadmiaru gruntu czy dodatkowe koszty, które mogą dojść podczas takich prac po zsumowaniu są o wiele niższe niż w przypadku oddzielnych inwestycji. Koryta kablowe umieszczone raz sprawdzą się w dłuższej perspektywie czasu.
Comments