Kupno mieszkania. Sprawdź zalety i wady w rynku pierwotnego oraz wtórnego
Kupno mieszkania to jedna z najważniejszych decyzji, jaką podejmujemy w życiu. To od nich będzie zależało, w jakim miejscu będziemy…
Kupno mieszkania to jedna z najważniejszych decyzji, jaką podejmujemy w życiu. To od nich będzie zależało, w jakim miejscu będziemy mieszkali i jak wygodnie będziemy mogli prowadzić nasze życie. Podejmując taką decyzję mamy do wyboru rynek wtórny i pierwotny, czyli mieszkania używane oraz nowe. Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy które zdecydowanie warto poznać przed podjęciem decyzji. W tym tekście prezentujemy wady i zalety obu rozwiązań oraz podpowiadamy, w jakich sytuacjach warto stawiać na konkretne rozwiązanie.
Rynek pierwotny – czym jest, jakie ma zalety
Rynek pierwotny nieruchomościami to rynek mieszkań nowych. Znajdują się na nim mieszkania sprzedawane bezpośrednio przez deweloperów klientom i firmom. Mieszkania te są nowe i nieużywane, a klienci je kupujący są pierwszymi właścicielami. Zakup mieszkania z rynku pierwotnego możemy sfinansować gotówką lub kredytem hipotecznym. Nieco rzadziej zdarza się również możliwość leasingu lub kredytu bezpośrednio udzielanego przez dewelopera czy wynajmu z możliwością dojścia do własności.
Rynek pierwotny z racji swojej charakterystyki posiada pewne zalety. Pierwszą i największą z nich jest fakt, że mieszkania są nowe i nie będą wymagały w najbliższym czasie żadnego remontu. Przez wiele lat dewelopera obowiązuje również gwarancja, a wszystkie usterki związane z kluczowymi elementami mieszkania będą przez niego usuwane na jego koszt. W praktyce nowe instalacje czy budynki nie wymagają żadnej ingerencji czy remontu przez bardzo długi okres. Kupujący zatem takie mieszkanie nie musimy obawiać się wydatków w najbliższej przyszłości.
Drugim plusem zakupu mieszkań na rynku pierwotnym jest fakt, że kupujemy je na pełną własność od dewelopera. Oznacza to, iż nie musimy płacić czynszu, a także opłat remontowych czy ponosić innych kosztów związanych z funkcjonowaniem budynku. Jest to bardzo atrakcyjne finansowo i na przestrzeni wielu lat daje bardzo duże zyski.
Zakup mieszkania z rynku pierwotnego to również możliwości jego łatwej personalizacji. Mieszkanie takie kupujemy najczęściej w stanie deweloperskim, który z jednej strony pozwala na szybkie zamieszkanie, a z drugiej na dokładne wykończenie mieszkania w taki sposób, w jaki sami zaplanowaliśmy. Jest to niezwykle ważny plus, gdyż od aranżacji mieszkania zależy, jak komfortowo będzie się nam w nim mieszkać oraz czy będziemy mogli w pełni spełnić nasze marzenia mieszkaniowe i urządzić nieruchomość dokładnie w takim stylu, w jakim chcemy. To proste rzeczy jak kinkiety do czytania w sypialni, ale i chociażby to na jakiej wysokości zamocowane są włączniki do światła.
Pewnego rodzaju finansowym plusem wyboru mieszkań z rynku pierwotnego jest brak konieczności płacenia podatku od czynności cywilnoprawnych. Mieszkania z rynku pierwotnego są zwolnione z tego obowiązku, aby w ten sposób stymulować rynek nieruchomości w Polsce.
Zaletą, o której również warto wspomnieć przy zakupie mieszkania z rynku pierwotnego, jest prestiż oraz zamieszkanie między ludźmi podobnymi do siebie. Kupując nowe mieszkanie, świadczy to o naszym wysokim statusie społecznym, co z pewnością jest powodem do dumy. Zamieszkując na nowym osiedlu, mieszkamy i obracamy się również w gronie podobnych do nas ludzi pod względem wieku, statusu czy sytuacji materialnej. Dzięki temu łatwiej jest się nam z nimi porozumieć, a także egzystować o dużej grupie mieszkańców.
Czym jest rynek wtórny i jakie plusy posiada
Rynek wtórny to rynek mieszkań używanych. Znajdują się na nim nieruchomości, które kupujemy od innych właścicieli i stajemy się kolejnymi właścicielami. Na rynku znajdziemy bardzo dużą ilość tego typu mieszkań. Mieszkania z rynku wtórnego możemy finansować również za gotówkę lub kredytem, ale i w porozumieniu z obecnymi właścicielami możemy przeprowadzić transakcję, gdzie formą rozliczenia będzie np. zamiana mieszkania lub przeniesienie własności w inny sposób np. za opiekę czy inny przedmiot.
Pierwszym plusem rynku wtórnego jest bardzo duża możliwość wyboru mieszkań używanych. Mieszkania takie znajdziemy w każdym mieście i praktycznie w każdej lokalizacji niezależnie od odległości od centrum. Jest to spore ułatwienie, gdyż nie musimy ograniczać się – tak jak ma to miejsce, w przypadku zakupu mieszkań z rynku pierwotnego do lokalizacji nowych osiedli oferowanych przez deweloperów. Sporą zaletą będzie zatem możliwość dowolnego wyboru lokalizacji w zależności od tego, jaki typ lokalizacji preferujemy lub jaka lokalizacja będzie dla nas najdogodniejsza np. z powodu pracy czy nauki.
Mieszkania z rynku wtórnego są już najczęściej urządzone i w dobrym stanie. Dzięki temu możemy w nich zamieszkać, przeprowadzając jedynie proste aranżacje i nie musząc przeznaczać dużych środków na wykończenie całego mieszkania. Jest to bardzo dobra opcja dla osób, które chcą zamieszkać w mieszkaniu od razu i potrzebują mieszkania gotowego do użytku.
Bardzo dużym plusem mieszkań z rynku wtórnego jest infrastruktura mieszkalna wokół nieruchomości. Mieszkania takie mieszczą się w pełni zamieszkałych okolicach, gdzie znajdują się sklepy, szkoły, szpitale czy inne potrzebne instytucje. Mieszkanie w takiej lokalizacji jest dużo bardziej komfortowe oraz nie powoduje wielu niedogodności. W przeciwieństwie do rynku pierwotnego, gdzie teren wokół nieruchomości jest dopiero urządzany i będzie gotowy do użytku w pełni nawet w ciągu kilku lat, rynek wtórny oferuję komfort już od pierwszego dnia zamieszkania. Jest to wbrew pozorom ważna rzecz, która będzie wiele razy w ciągu dnia dawała o sobie znać.
Do plusów rynku wtórnego możemy również zaliczyć łatwiejszą możliwość pozyskania mieszkania. Na rynku tym znajdują się nieruchomości w różnym stanie, które często możemy kupić zdecydowanie poniżej ceny rynkowej standardowych mieszkań w danym mieście. Są do np. mieszkania do remontu lub mieszkania niestandardowe. Jest to spora zaleta rynku wtórnego, gdyż nie posiadając pełnej sumy na zakup całego mieszkania, możemy w ten sposób zakupić mieszkanie niższej jakości lub mniej dogodne rezygnując z komfortu czy pewnego rodzaju udogodnień. Na rynku pierwotnym nie jest to możliwe i aby zakupić na nim mieszkanie, musimy po prostu posiadać pełną kwotę rynkową na zakup nieruchomości. Dla wielu osób będzie to bardzo duży – a wręcz decydujący plus o wyborze mieszkania.
Comments