Przydomowy ogród w stylu angielskim
Bujna roślinność, nieregularnie zagospodarowane rabaty i wrażenie nieładu, a to wszystko zamknięte przydomowym ogrodzeniem. Styl angielski to kontakt z naturą…
Bujna roślinność, nieregularnie zagospodarowane rabaty i wrażenie nieładu, a to wszystko zamknięte przydomowym ogrodzeniem. Styl angielski to kontakt z naturą w najczystszej postaci. Jak zaaranżować własny ogród, by przemyć charakterystyczne cechy tego stylu?
W opozycji do symetrii
Moda na ogrody w stylu angielskim rozkwitła na początku XVIII wieku, zalewając niemal całą Europę. Styl ten był silnym przeciwieństwem ogrodów francuskich, w których dominowała symetria, geometryczne kształty i równo przycięte rabaty. Styl angielski szybko zjednał sobie sympatię osób, które wolały pozostać w bliskim kontakcie z naturą – wokół angielskich rezydencji powstawały parki krajobrazowe, których rozpoznawalnym elementem były róże ogrodowe. Dziś w tym stylu można z powodzeniem zagospodarować niewielką przestrzeń – również przydomowy ogródek.
Niewidoczna granica między dziełem człowieka a naturą
Ogród w stylu angielskim wyróżnia się nieregularnym zgrupowaniem roślin. Efektem działań człowieka jest przestrzeń, która tętni życiem i wygląda, jakby była dziełem samej natury. Cechy charakterystyczne idealnie wpisują się w epokę romantyzmu, która zdecydowanie przeczyła barokowym ogrodom francuskim, gdzie panował niemal sztuczny ład.
W ogrodzie urządzonym w stylu angielskim wszelkie dokonania człowieka powinny być niemal niezauważalne. Dzikość natury i swoboda – to one wysuwają się na pierwszy plan. Jeśli dodać do tego bogactwo i różnorodność, uzyskuje się gotowy przepis na ogród w stylu angielskim.
Roślinność w przydomowym ogrodzie
Swoboda to w tym przypadku słowo-klucz. W ogrodzie stylizowanym na angielski nie może zabraknąć buków i dębów oraz drzew o rozłożystych koronach. Wśród krzewów przeważają jaśminowce i budleje, a także róże ogrodowe, tworzące kompozycje w kolorach błękitu, różu czy bieli. Krzewy te stanowią trzon każdego ogrodu w stylu angielskim. Mogą rosnąć na rabatach, wspinać się po ścianach altany czy ogrodzenia. Warto postawić też na pnącza, takie jak bluszcze i powojniki, które dziko oplatają drzewa i pną się na pergolach. Nierzadko w ogrodach tego typu uprawia się zioła i warzywa.
Akcentem, który silnie kontrastuje z dzikim stylem ogrodów angielskich, jest doskonale przystrzyżony trawnik. W epoce romantyzmu zwracano szczególną uwagę na pielęgnację traw, które równoważyły nieład panujący w ogrodzie.
Naturalny gąszcz
Aranżację ogrodu w stylu angielskim tworzą rośliny, które wzajemnie się przenikają, tworząc trudny do pokonania gąszcz. Muszą sprawiać wrażenie wymykania się spod kontroli, wówczas najlepiej oddają istotę angielskich parków krajobrazowych. Wśród najczęściej wybieranych roślin znajdują się wspomniane już róże ogrodowe i budleje, ale i naparstnice, różaneczniki, nagietki lekarskie oraz czarnuszki damasceńskie. Warto podkreślić, że pobliski las będzie znakomitym tłem dla przydomowego ogródka. Pozostaje jeszcze kwestia elementów architektonicznych. W ogródku mogą pojawić się ławki, a nawet cały zestaw mebli ogrodowych, przy których będzie można spożywać posiłki w rodzinnym gronie.
Comments