Thursday, December 7, 2023
Wiadomości, informacje i aktualności dla Ziemi Łódzkiej


Rower to już nie tylko rekreacja

Market Research Future szacuje, że wartość światowego rynku rowerowego osiągnie 80 miliardów USD do 2027 roku. W Polsce, według danych GUS,…

By redakcja serwisu , in Z regionu , at 29 czerwca, 2021

Market Research Future szacuje, że wartość światowego rynku rowerowego osiągnie 80 miliardów USD do 2027 roku. W Polsce, według danych GUS, 61,6 proc. gospodarstw domowych posiada rower, a w domach zamieszkanych przez minimum cztery osoby jest to prawie 77 proc. Jest on więc coraz częściej obecny w różnych aspektach naszego życia. To już nie tylko rekreacja i przyjemność, ale też jazda do pracy, szkoły, na zakupy, czy na urlop. Co wpływa na rosnącą popularność jednośladów?

Boom rowerowy w Europie

Z okazji Światowego Dnia Roweru (obchodzonego 3 czerwca) Antonio Guterres, sekretarz generalny ONZ powiedział, że na świecie funkcjonuje ok. miliarda rowerów — mniej więcej tyle samo, co samochodów osobowych. Korzystają z nich wszyscy: młodzi, osoby w średnim wieku i starsi. Z  najnowszego, lipcowego raportu „European Bicycle Industry and Market Profile Report” przygotowanego przez CONEBI (Konfederacja Europejskiego Przemysłu Rowerowego) wynika, że sprzedaż w sektorze europejskiego przemysłu rowerowego wzrosła aż o 40 proc. do najwyższego od 20 lat poziomu 18,3 miliarda euro lub 22 milionów sprzedanych egzemplarzy (rowerów i e-rowerów) w całej UE 27 i w Wielkiej Brytanii (2020 rok). W Polsce także obserwujemy boom – sprzedaż szacuje się na około milion sztuk rocznie, a branża systematycznie odnotowuje wzrosty. Z danych serwisu CentrumRowerowe.pl wynika, że w 2020 r. liczba sprzedanych sztuk wzrosła o 126,5 proc. w porównaniu do 2019 r. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego rower w Polsce posiada 61,6 proc. gospodarstw domowych, a w domach zamieszkanych przez minimum cztery osoby jest to prawie 77 proc. Analitycy Market Research Future szacują, że wartość światowego rynku rowerowego może osiągnąć nawet 80 miliardów USD do 2027 roku. Co wpływa zatem na wzrost popularności jazdy na dwóch kółkach?

– Polacy, wzorem Europejczyków, pokochali jednoślady. Rowery na stałe wpisały się w nasze codzienne życie i co ważne, jeździmy na nich niezależnie od pogody czy pory roku. Jak pokazały wyniki badania wykonanego na zlecenie Centrum Rowerowego, aż 46 proc. z nas nie chowa swojego roweru na zimę. Oczywiście na tle rynku europejskiego Polska ma nadal wiele przed sobą i daleko nam jeszcze do takich krajów jak Holandia, Dania czy Niemcy. Jednak już od dłuższego czasu obserwujemy u nas zwiększone zainteresowanie jazdą na rowerze. I to nie tylko jako formą aktywności czy rekreacji, ale coraz częściej też jako ,,zielony” środek transportu, będący czystszą alternatywą dla standardowej komunikacji publicznej. Popytowi na jednoślady zdecydowanie sprzyja też moda na zdrowy styl życia, coraz większa dostępność ścieżek rowerowych, rozwój infrastruktury czy właśnie chęć zadbania o środowisko. Po części jest to też ,,efekt uboczny” pandemii, która spowodowała, że coraz więcej osób zdecydowało się na pedałowanie, aby zachować formę po długich lockdownach lub uniknąć zatłoczonej komunikacji miejskiej w drodze do pracy – mówi Jacek Zieziulewicz, dyrektor handlowy w spółce Dadelo S.A., do której należy CentrumRowerowe.pl.

Czystszy sposób podróżowania: rosnąca popularność rowerów

Transport odgrywa ważną rolę w naszym codziennym życiu, a jazda na rowerze, jako sposób przemieszczania się, jest coraz bardziej popularnym rozwiązaniem. Wpływa na to kilka czynników. Jednym z nich jest fakt, że zwiększa się liczba osób chcących zadbać w ten sposób o środowisko. Transport naziemny jest bowiem źródłem ponad 20 proc. globalnej emisji dwutlenku węgla, a rower z emisją CO2 bliską zeru jest mocno promowanym rozwiązaniem przez wiele krajów Europy. Stał się on też panaceum na problem zakorkowanych miast. Świadomie rezygnujemy z jazdy samochodem, ponieważ jest to lepsze dla planety, zdrowsze dla nas, a przy okazji i tańsze. Korzystanie z jednośladów jest często deklaracją światopoglądową, związaną z nastawieniem proekologicznym.

Lepsza infrastruktura

Rosnąca popularność dwóch kółek ma też związek z poprawiającą się infrastrukturą rowerową. Miasta w Polsce budują nowe ścieżki dla rowerzystów, w tramwajach, autobusach czy pociągach pojawiają się ułatwienia związane z przewozem jednośladów. Które miasto jest najbardziej przyjazne rowerzystom? Według rankingu ,,Top 9 rowerowych miast Polski”zrealizowanego przez CentrumRowerowe.pl najlepiej pod tym względem wypada Warszawa, drugie miejsce zajął Wrocław, a trzecie Poznań. W badaniu przeanalizowano warunki, z których korzystają rowerzyści z największych polskich miast. Wzięto pod uwagę między innymi stosunek tras rowerowych do wszystkich dróg publicznych, długość ścieżek połączonych dla pieszych i cyklistów, dostosowanie komunikacji miejskiej do potrze rowerzystów, liczbę stojaków na rowery, bezpieczeństwo rowerzystów czy budżet przekazany na projekty rowerowe. Warszawa została wyróżniona w tym rankingu nie tylko z powodu najlepszego dostępu do infrastruktury, ale również dzięki największemu przyrostowi nowych tras dla miłośników jednośladów. Stolica oferuje swoim mieszkańcom trasy rowerowe o długości 674,9 km, które stanowią 27 proc. wszystkich dróg publicznych. Wrocław posiada trasy o długości 360,37 km, które stanowią 37 proc. wszystkich dróg publicznych, a długość tras dla rowerzystów w Poznaniu to 322,65 km i  stanowią one 35 proc. wszystkich dróg publicznych w mieście. Liderem pod względem inwestycji rowerowych jest Gdańsk, który przeznaczył na ten cel ponad 26 milionów złotych. Kto buduje najwięcej? Ponad 45 km tras udostępniono rowerzystom w zeszłym roku w Warszawie, we Wrocławiu było to 24,5 km, w Krakowie 14,8 km, a w Gdańsku 13 km.

Comments