Tuesday, March 18, 2025
Wiadomości, informacje i aktualności dla Ziemi Łódzkiej


Zastosowanie technologii CAD/CAM w protetyce

Stosowana już od mniej więcej dwóch dziesięcioleci w protetyce technologia CAD/CAM ulega ciągłej ewolucji. W tym czasie miał miejsce skokowy…

By redakcja , in Zdrowie , at 21 maja, 2024

Stosowana już od mniej więcej dwóch dziesięcioleci w protetyce technologia CAD/CAM ulega ciągłej ewolucji. W tym czasie miał miejsce skokowy rozwój urządzeń wspomagających pracę stomatologa i technika dentystycznego. Dzięki temu udało się osiągnąć wysoką dokładność działań klinicznych, które realizowane są w jak najkrótszym czasie.

CAD i CAM w protetyce – co to jest?

Mówiąc o CAD/CAM, mamy na myśli dwa systemy, które połączone ze sobą stanowią istotne wsparcie podczas odbudowy uzupełnień tkanek jamy ustnej. CAM to inaczej komputerowe wspomaganie wytwarzania, a CAD to komputerowe wspomaganie projektowania. Technologia ta łączy ze sobą zdolności do niezwykle precyzyjnego projektowania i wytwarzania modeli protetycznych.

Dzięki tej technologii udało się stworzyć ciekawą alternatywę dla tradycyjnych i czasochłonnych metod laboratoryjnych, które nie zapewniają tak dużej dokładności, a jednocześnie wymagają znacznie większego nakładu czasu i pośrednio kosztów.

Praktyczne rozwiązania CAD i CAM

Jak to wszystko wygląda w praktyce? System CAD (Computer-Aided Design) pozwala na dokładne projektowanie konstrukcji protetycznych, których kształt i geometria mogą być łatwo dostosowane do potrzeb zabiegu. Z kolei system CAM (Computer-Aided Manufacturing) to technologia, która pozwala na zintegrowanie ze sobą fazy projektowej oraz wytwórczej. Na ostatnim etapie wykorzystywane są m.in. specjalistyczne materiały do frezowania CAD/CAM, które są obrabiane z wykorzystaniem technologii CNC. Skutkiem tego powstają uzupełnienia protetyczne, które nie tylko zapewniają maksimum precyzji, ale też umożliwiają uzyskanie odbudowy wyróżniającej się idelaną szczelnością brzeżną.

Warto dodać, że w protetyce wykorzystuje się różne systemy CAD/CAM. Najczęściej różnią się one między sobą sposobem zapisu danych trójwymiarowych. Niemniej proces ich konwersji do finalnego modelu, uzyskanego za pomocą urządzenia do CAD/CAM (obrabiarka z głowicą frezującą), jest w zasadzie taki sam.

Technologia CAD/CAM – od wycisku do gotowego modelu

Dawniej pobieranie wymiarów do danych wykorzystywanych w CAD/CAM polegało na użyciu wycisku elastomerowego, a następnie na modelowaniu projektu za pomocą odpowiedniego programu. Dziś wykorzystuje się do tego celu skaner laserowy i system kamer, który dokładnie skanuje powierzchnię wycisku. Następnie dokonuje się wizualizacji określonego obszaru jamy ustnej, po czym przygotowuje się materiały do frezowania CAD/CAM, w tym bloczki lub dyski (np. wykonane z cyrkonu). Gdy wszystkie dane zostaną zebrane, przesyła się je do obrabiarki, by tam dyski CAD/CAM do frezowania zostały obrobione.

Jak widać, technologia CAD/CAM w protetyce stale się rozwija, dzięki czemu uzyskane uzupełnienia są dokładniejsze i lepiej odwzorowują potrzeby pacjenta.

Comments