Thursday, December 7, 2023
Wiadomości, informacje i aktualności dla Ziemi Łódzkiej


Pompa ciepła w suszarce elektrycznej? Sprawdź jak działa

Dbanie o środowisko to zdanie, które obecnie bardzo często jest na ustach nie tylko polityków, a również producentów różnego rodzaju…

By redakcja serwisu , in Moto i technologia , at 1 grudnia, 2022

Dbanie o środowisko to zdanie, które obecnie bardzo często jest na ustach nie tylko polityków, a również producentów różnego rodzaju sprzętów elektrycznych. Segregacja śmieci, ekologia oraz dbanie o naszą planetę to nadrzędne tematy obecnych czasów. Dlatego też, mając na umyśle zakup nowego sprzętu, jak np. lodówka, piekarnik czy suszarka elektryczna, powinniśmy kierować się nie tylko względem wizualnym. Jeżeli dany sprzęt designem pasuje do naszej kuchni, warto spojrzeć również na jego parametry. Dobrym przykładem w tej kwestii jest np. suszarka elektryczna z pompą ciepła. Jak jednak działa taki zestaw?

Ekologia w dobie kryzysu

W dobie ogólnoświatowych kryzysów oraz szalejącej inflacji, nie tylko Polacy coraz bardziej zmuszeni są zaciskać przysłowiowego pasa. Drożyzna w sklepach dotyka nas wszystkich, a rosnące zewsząd ceny energii elektrycznej, paliwa oraz gazu wprawiają nas w osłupienie oraz wywołują sporą dozę niepewności o zbliżające się czasy. Dlatego też tak ważne jest stawianie na energooszczędność. Niski pobór prądu w nowym urządzeniu, to niewątpliwie element, który obecnie będzie kluczowy przy jego wyborze. Kupując zatem suszarkę bębnową – warto zainteresować się jej wersją, która zyskuje coraz większą popularność. Mianowicie chodzi o suszarkę z pompą ciepła.

Czym jest pompa ciepła i jak ona działa?

Czym jednak jest pompa ciepła? Pompa ciepła jest urządzeniem, które z powodzeniem wykorzystywane jest nie tylko w suszarkach, a również jako energooszczędny sposób na ogrzanie zimą naszych domów. Pompa ciepła jest również bardzo ekologiczna, a jej negatywny wpływ na środowisko jest relatywnie niski. Co za tym idzie, zdecydowanie bije na głowę wszelkiego rodzaju piece opałowe. Pompa ciepła jest również bardzo wydajna – pozwala ogrzać wszystkie pomieszczenia mieszkalne przy zachowaniu jak najmniejszych kosztów.

Najczęstszym porównaniem dotyczącym działania pompy ciepła jest porównanie z lodówką. Lodówka bowiem w swoim działaniu wypuszcza ciepłe powietrze na zewnątrz, zatrzymując w sobie zimne, co pozwala jej na skuteczne chłodzenie naszych produktów żywnościowych. Pompa ciepła w suszarce elektrycznej działa znowu na odwrót. Wypuszcza na zewnątrz chłodne powietrze, a zatrzymuje ciepłe, którym później skutecznie suszy naszą odzież. Podobnie rzecz ma się z pompami ciepła montowanymi do ogrzewania naszych domów. Rozwiązanie takie jest zarówno ekologiczne, jak i również bardzo oszczędne, a w obecnych czasach, każda oszczędność jest dosłownie na wagę złota.

Czy suszarka elektryczna z wbudowaną pompą ciepła ma zatem sens? Oczywiście, że tak. Czy wiesz, jak działa pompa ciepła w suszarkach do ubrań? Taka suszarka będzie jednak potrzebowała znacznie więcej czasu, aby wysuszyć nasze ubrania niż np. suszarka kondensacyjna bez pompy ciepła. Dzieje się tak z prostego powodu – suszarka kondensacyjna jest w stanie osiągnąć zdecydowanie większą temperaturę powietrza wykorzystywanego do suszenia odzieży co przekłada się na krótszy czas jej pracy. Suszarka z pompą ciepła czas taki będzie miała wydłużony, lecz koszty eksploatacji w tym przypadku będą znacznie niższe.

Energooszczędność oraz ekologia to zdecydowanie znak naszych czasów. Producenci przeróżnych sprzętów elektrycznych prześcigają się w wprowadzaniu coraz to nowszych udogodnień, które są zdrowe dla środowiska oraz pobierają relatywnie mało prądu. Takim rozwiązaniem jest między innymi pompa ciepła montowana w suszarkach elektrycznych. Dzięki takiej pompie jesteśmy w stanie wysuszyć nasze ubrania, przy zachowaniu jak najmniejszych kosztów eksploatacji – a o to przecież chodzi.

Comments