Tuesday, February 27, 2024
Wiadomości, informacje i aktualności dla Ziemi Łódzkiej


Wentylacja garażu – co robić, aby była odpowiednia?

Zgodnie z przepisami w każdym pomieszczeniu w domu powinien znaleźć się wentylator. Również w przestrzeniach technicznych i pomocniczych, w których…

By redakcja serwisu , in Moto i technologia , at 17 stycznia, 2022

Zgodnie z przepisami w każdym pomieszczeniu w domu powinien znaleźć się wentylator. Również w przestrzeniach technicznych i pomocniczych, w których nie spędzamy dużo czasu, ale np. służą nam do przechowywania różnych rzeczy. Jak zadbać o odpowiednią wentylację garażu? Podpowiadamy.

Wentylacja garażu – funkcje

Wentylacja w garażu jest niezwykle istotna i nie może być pomijanym krokiem. Jej główną funkcją jest odprowadzanie zanieczyszczonego powietrza przez spaliny na zewnątrz. W miejscu przechowywanie pojazdu, w wyniku pracy silnika, często gromadzą się opary benzyny i wilgoć.. Odpowiednia wymiana powietrza pozbywa się substancji szkodzących zdrowiu i zapewnia bezpieczeństwo. Dlatego tak ważne jest, aby wentylacja garażu była dostosowana do potrzeb pomieszczenia i spełniała swoją funkcję.

Rodzaje garażu, a wentylacja

W zależności od rodzaju naszego garażu możemy potrzebować różnych systemów wentylatorów. Jeśli ogrzewamy pomieszczenie, to najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z wentylacji grawitacyjnej, która jest standardem w nowoczesnych budynkach. Działa na zasadzie wyprowadzenia ponad dach specjalnego kanału wentylacyjnego. Gdy przestrzeń nie jest dogrzewana, wtedy możemy pozwolić sobie na wentylację naturalną. Jest to nic innego jak przepływ świeżego powietrza przez wszystkie otwory znajdujące się w garażu. Dodatkowe możemy zamontować na drzwiach, aby mieć pewność, że wymiana powietrza przebiega w sposób właściwy.

Jeśli dysponujemy garażem częściowo zagłębionym w ziemi, wtedy doskonałym rozwiązaniem jest wentylacja mechaniczna. To idealne rozwiązanie dla osób, które cenią minimalizm i prostotę, a przy tym bezpieczeństwo i wysoką jakość wykonania. Cały system instalacji za sprawą stropów i ścian jest wbudowany w taki sposób, że prawie go nie widać. To ułatwienie zwłaszcza dla tych, którzy chcą stale podnosić standard swoich pomieszczeń i raczej nie skorzystaliby z tradycyjnej wentylacji składającej się z metalowych kanałów, które ciężko ukryć.

Wentylacja w garażu – jak zadbać o bezpieczeństwo?

Aby czuć się jeszcze bezpiecznej, dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie czujników stężenia tlenku węgla. Jeśli nasz garaż znajduje się w bryle domu, to warto zastanowić się, czy wentylacji grawitacyjnej lepiej nie zastąpić mechaniczną, dzięki temu zapewnimy odpowiedni poziom wilgoci, którzy poskutkuje lepszą wymianą powietrza. Aby wentylacja garażu okazała się skuteczna, musimy wybrać taką, która okaże się odpowiednio dopasowana do rodzaju naszego garażu.

Comments