Saturday, July 13, 2024
Wiadomości, informacje i aktualności dla Ziemi Łódzkiej


5 prostych porad jak efektywnie posprzątać mieszkanie

Gruntowne sprzątanie całego mieszkania, to niejednokrotnie zmora każdego z nas. Kiedy zbliża się sobota, miliony Polaków wyciągają z szaf i…

By redakcja serwisu , in Styl życia , at 21 lipca, 2022

Gruntowne sprzątanie całego mieszkania, to niejednokrotnie zmora każdego z nas. Kiedy zbliża się sobota, miliony Polaków wyciągają z szaf i szuflad przeróżne środki czystości i ruszają do całodziennej walki z brudem, z której zazwyczaj wychodzą z kontuzjami pleców, nadgarstków, a niejednokrotnie nawet z nerwicą. Jak jednak sprawić, aby samo sprzątanie nie było tak uciążliwe dla naszego organizmu oraz samopoczucia? Oto 5 prostych porad jak utrzymać nasz dom w czystości.

1. Przygotuj plan działania

Plan działania to bardzo prosta, acz skuteczna metoda na walkę z naszym wewnętrznym lenistwem. Niejednokrotnie bowiem w głowie zakładamy plan na posprzątanie połowy mieszkania, po czym ostatecznie kończy się na szybkim odkurzeniu. Nie tędy droga. Rozplanuj dokładnie (możesz zrobić to pisemnie) jakie czynności planujesz danego dnia wykonać, a następnie bez zbędnego myślenia wprowadź je w życie. Im szybciej się za to zabierzesz, tym szybciej odzyskasz kontrolę nad swoim mieszkaniem, a efekt czystego pokoju na pewno Ci w tym pomoże.

2. Zaproś domowników do wspólnej zabawy

Jeśli jesteś strudzoną gospodynią domową, która na swojej głowie ma utrzymanie domu, wychowanie dzieci oraz gotowanie obiadu na cały tydzień – nie raz nie dwa w Twojej głowie pojawiły się pewnie myśli, aby rzucić tym wszystkim i wyjechać jak najdalej. Często takie myśli pojawiają się właśnie podczas gruntownego sprzątania, w którym reszta domowników skutecznie stara się udawać swoją nieobecność i nie wyściubiać nosa z pokoju. Powiedz stanowcze dość. Kiedy nadejdzie godzina zero – zaproś całą brygadę domowników na zebranie, w którym stanowczo rozdzielisz obowiązki i ustalisz kto oraz jaką czynność powinien danego dnia wykonać. Jeśli zabierzecie się do tego wspólnie, całe mieszkanie zostanie posprzątane kilka razy szybciej, a Twoje plecy, nadgarstki i zszargane nerwy będą Ci zdecydowanie wdzięczne

3. Postaw na odpowiednie sprzęty i środki

Dobry sprzęt to połowa sukcesu. Jeśli nie chcesz spędzać mnóstwa czasu na walkę z kablami odkurzacza, postaw na rozwiązania bezprzewodowe. Takie odkurzacze zyskują ostatnimi czasy coraz większą popularność, a ich funkcjonalność oraz wygoda w użytkowaniu zdecydowanie wpłyną na jakość oraz tępo prowadzonych prac porządkowych w Twoim domu.

Sprawdź również czy środki czystości, które stosujesz na co dzień są odpowiedniej jakości. Odpowiednio mocna chemia to niejednokrotnie klucz do szybkiego zwalczania brudu, czy kamienia w łazience.

4. nie sprzątaj wszystkiego naraz

Kolejna rada to jedna z istotniejszych zasad, które powinieneś wprowadzić w swoje życie. Rozplanuj sobie sprzątanie na kilka dni, a nawet na cały tydzień jeśli będzie trzeba. Dzięki takiemu rozwiązaniu cała robota, którą zazwyczaj robisz jednego dnia, zostanie rozłożona na kilka sesji ze szmatą w ręku. Przełoży się to zdecydowanie na Twoje samopoczucie oraz rzecz jasna na porządek w domu. „Polecamy wpis 5 porad, jak efektywnie posprzątać swój dom w portalu budownictwo-polskie.pl. Kiedy zatem nadejdzie sobota – wystarczy małe odświeżenie całego mieszkania zamiast gruntownych porządków,  jak było do tej pory.

5. Połącz przyjemne z pożytecznym

Kto powiedział, że nie należy połączyć sprzątania mieszkania z drobnymi przyjemnościami? Wystarczy, że podczas codziennych porządków założysz na uszy słuchawki, a na telefonie włączysz ulubioną playlistę. Cały proces nie dość, że wyda Ci się wówczas nadzwyczajnie przyjemny, to jeszcze dźwięki ulubionej muzyki podziałają na Ciebie lepiej niż podwójne espresso. To co zwykle udaje Ci się posprzątać w godzinę – prawdopodobnie zrobisz w pół. Stosując się do powyższych zasad, zdecydowanie skrócisz czas potrzebny na posprzątanie całego mieszkania, co wpłynie korzystnie nie tylko na Twoje samopoczucie, a również na ilość wolnego czasu.

Comments