Thursday, December 7, 2023
Wiadomości, informacje i aktualności dla Ziemi Łódzkiej


Drzwi a aranżacja przestrzeni — na co zwrócić uwagę?

Drzwi wewnętrzne powinny łączyć walory funkcjonalne z dopasowaniem do przestrzeni. Ważne by zapewniały poczucie prywatności, odpowiednią izolację termiczną i akustyczną,…

By redakcja serwisu , in Styl życia , at 21 grudnia, 2021

Drzwi wewnętrzne powinny łączyć walory funkcjonalne z dopasowaniem do przestrzeni. Ważne by zapewniały poczucie prywatności, odpowiednią izolację termiczną i akustyczną, ale również były dobrze dobrane do charakteru pomieszczenia oraz preferencji jego użytkowników. Na co więc zwrócić uwagę podczas urządzania wnętrza i wyboru drzwi pokojowych? Podpowiadamy.

Drzwi wewnętrzne do nowoczesnych pomieszczeń

Styl nowoczesnych wnętrz zazwyczaj jest prosty i schludny. Takie pomieszczenia są zazwyczaj przestronne, dobrze oświetlone i pozbawione zbędnych dodatków. Przeważają w nich kolory neutralne takie jak biel, beż lub szarość, a także barwy ziemi. Drzwi wewnętrzne można do nich dobrać na zasadzie kontrastu albo dopasować je do całości wnętrza tak, aby się w nie wtopiły.

W pierwszym przypadku możemy postawić na modele wykonane z ciemnego drewna lub mocnego wyrazistego koloru hebanu. Z kolei w drugim przypadku warto wybrać aranżację total look, czyli dobrać odcień skrzydła drzwiowego do koloru ściany tak, aby wręcz z nią stopiło. Nowoczesne wnętrza dają nam wiele możliwości zarówno w aranżacji, jak i doborze dodatków oraz innych elementów. Warto wykorzystać w nich gładkie drzwi bezprzylgowe lub modele z przeszkleniami. Te drugie nieco urozmaicą minimalistyczny styl pomieszczenia.

Drzwi wewnętrzne do tradycyjnych pomieszczeń

Tradycyjne wnętrza, w których przeważają stonowane kolory, beże, szarości i drewno inspirowane są nurtem klasycznym i uchodzą za bardzo ciepłe, wprowadzające rodzinną atmosferę. W takich pomieszczeniach warto postawić na drzwi wewnętrzne wykonane z naturalnych surowców lub ich imitacji. Można np. zostawić kolor drzwi z parkietem lub meblami. Jeśli są np. w odcieniu dębowym, wybór skrzydeł drzwiowych o tej samej barwie będzie świetnym rozwiązaniem. Często takie pomieszczenia są okazałe, przez co warto wybrać modele płytowe lub ramowe, które zbudowane są z solidnej ramy wypełnionej poprzecznymi panelami. Warto również wybrać klamki wykończone w chromie lub stali nierdzewnej.

Aranżacja przestrzeni a wymiary drzwi wewnętrznych

Standardowa szerokość drzwi wewnętrznych wynosi 80 cm — takie modele montowane są w większości domów i mieszkań. Są one wygodne, ponieważ umożliwiają użytkownikom swobodne przechodzenie. Jednak wnętrza kamienic lub loftowych przestrzeni bardzo często charakteryzują się większymi ościeżnicami, co w praktyce oznacza, że musimy montować w nich skrzydła o szerokości od 90 do 110 cm. Ich szersze wymiary nadają całości niebanalnego designu.

Przy aranżacji przestrzeni i wyborze do niej drzwi wewnętrznych musimy zwrócić uwagę również na zawiasy. Do wyboru są ukryte lub wierzchnie. Te pierwsze stosowane są w drzwiach bezprzylgowych i są schowane w opasce maskującej. Jest to rozwiązanie, które prezentuje się bardzo estetycznie, ponieważ daje efekt jednej płaszczyzny. Z kolei zawiasy wierzchnie to nieśmiertelna klasyka, którą cechują się drzwi przylgowe. Ich ważną funkcjonalnością jest możliwość regulacji na kilku płaszczyznach.

O czym pamiętać podczas aranżacji pomieszczenia?

Na aranżację każdego pomieszczenia wpływa wiele elementów. Kolorystyka ścian, meble, rodzaj podłogi, dodatki, czy zastosowane drzwi. Dlatego niezależnie od tego, w jakim stylu urządziliśmy nasze wnętrze — czy jest to tradycyjne pomieszczenie, czy też nowoczesne, w stylu loftowym bądź glamour — warto zadbać, aby wszystkie elementy, które wpływają na jego końcowy wygląd były ze sobą spójne. Właśnie od tego zależy jak będzie odbierane zarówno przez domowników jak i naszych gości.

Wnętrza w naszym domu są niejako naszą wizytówką, dlatego warto poświęcić trochę czasu, aby dobrać wszystkie elementy w taki sposób, aby ze sobą idealnie współgrały. Nie zapominajmy również o niebagatelnym znaczeniu oświetlenia w aranżacji każdej przestrzeni. Zwłaszcza małe wnętrza lub słabo doświetlone z zewnątrz powinny być wyposażone w odpowiednie lampy. Warto również pomyśleć wówczas o elementach, które mogą pomóc je powiększyć lub rozjaśnić. Mogą to być na przykład powieszone lustra czy też przeszklone drzwi.

Comments