Saturday, July 13, 2024
Wiadomości, informacje i aktualności dla Ziemi Łódzkiej


Jak przebiega złomowanie aut?

Złomowanie aut przeprowadza się zazwyczaj w sytuacji, kiedy koszt naprawy samochodu przewyższa jego wartość, a więc gdy pojazd jest już…

By redakcja serwisu , in Moto i technologia , at 13 grudnia, 2022

Złomowanie aut przeprowadza się zazwyczaj w sytuacji, kiedy koszt naprawy samochodu przewyższa jego wartość, a więc gdy pojazd jest już bardzo stary lub w przypadku określenia przez ubezpieczyciela tak zwanej szkody całkowitej. Utylizacja pojazdu musi być jednak przeprowadzona zgodnie z obowiązującymi przepisami, a więc w legalnie działającej firmie, zajmującej się tym zagadnieniem. Jak przebiega złomowanie aut? Podpowiadamy. 

Złomowanie aut – Stacja Demontażu Pojazdów

Złomowanie aut w Bydgoszczy i w każdym innym mieście, to czynność, która powinna być przeprowadzona wyłącznie przez Stacje Demontażu Pojazdów, które posiadają odpowiednie zezwolenie od Marszałka Województwa. Dlatego w pierwszej kolejności warto znaleźć taką firmę i skontaktować się z nią. Czasami już telefonicznie można ustalić pewne szczegóły dotyczące takiej transakcji. Osoby, które mają problem z transportem auta do wybranego miejsca, czasami mogą skorzystać z pojazdu holującego należącego do stacji. 

Złomowanie auta – formalności

Kasacja pojazdów w Bydgoszczy i każdym innym mieście wymaga przygotowania najważniejszych dokumentów. Mowa tutaj o dowodzie osobistym właściciela, dowodzie rejestracyjnym, karcie pojazdu, tablicach rejestracyjnych, umowie kupna-sprzedaży, a także aktualnym ubezpieczeniu OC. Jeżeli osobą złomującą nie jest właściciel, konieczne jest właściwe upoważnienie z jego podpisem. Ważne jest również, aby auto posiadało czytelny VIN. Wszystkie te dokumenty należy przekazać pracownikom Stacji Demontażu Pojazdów.  

Pracownicy dokonają dokładnych oględzin samochodu. Jeśli pewne części będą nadawały się do dalszego wykorzystania, wówczas sporządzą umowę kupna-sprzedaży. Właściciel auta dostanie również 2 dokumenty poświadczające zezłomowanie auta. Jeden z nich powinien zachować dla siebie, drugi zaś zanieść do odpowiedniego urzędu w celu wyrejestrowania samochodu. Czynność tę należy wykonać w ciągu 30 dni od dnia zezłomowania auta. W urzędzie będziemy potrzebować tych samych dokumentów, które wymagała Stacja Demontażu Pojazdów.  

Comments