Thursday, December 7, 2023
Wiadomości, informacje i aktualności dla Ziemi Łódzkiej


Lipiec pełen sztuki

Takiego lata jeszcze nie było. Lipiec w tym roku pełen będzie niesamowitej sztuki. Na aż 9 wystawach w DESA Unicum…

By redakcja serwisu , in Kultura , at 1 lipca, 2021

Takiego lata jeszcze nie było. Lipiec w tym roku pełen będzie niesamowitej sztuki. Na aż 9 wystawach w DESA Unicum zobaczyć będzie można twórczość m.in. Rafała Olbińskiego, Edwarda Dwurnika, Jana Lebensteina, a także plakaty filmowe czy kolekcję unikatowej ceramiki. Wszystkie obiekty licytowane będą na aukcjach online. 

Serię wakacyjnych wystaw rozpoczyna ekspozycja dzieł młodych artystów. Na ekspozycji pojawi się ponad 80 prac takich twórców jak Adam Wątor, Adelajda Kot, Małgorzata Pabis czy Małgorzata Rusiecka, która tworzy minimalistyczne i wyraziste obrazy o głęboko symbolicznym znaczeniu. Na jej płótnach pojawiają się kobiece sylwetki często opowiadające historie zaczerpnięte z kultury i literatury. Obiekty oglądać można do 6 lipca, w ten sam dzień pójdą pod młotek.

Kolejna ekspozycja poświęcona zostanie inkografiom Rafała Olbińskiego. Artysta ten jest niewątpliwie jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich twórców, a jego alegoryczny, poetycki język wypowiedzi fascynował i nadal inspiruje intelektualną ciekawość wielbicieli z całego świata. Wystawa potrwa do 12 lipca. Wyjątkowym wydarzeniem będzie również pokaz dzieł epoki XIX wieku. Pojawi się na niej  ponad trzydzieści kompozycji malarskich i rysunkowych. To obrazy przedstawiające sceny historyczne „ku pokrzepieniu serc”, kameralne portrety, szkicowe studia odkrywające tajemnice warsztatu największych twórców m.in. Januarego Suchodolskiego, Bronisława Abramowicza (ucznia Jana Matejki), Piotra Michałowskiego, Aleksandra Gierymskiego  i  Władysław Podkowińskego. Wystawa potrwa do 14 lipca.

Znani twórcy

Nie zabraknie wystaw poświęconych takim twórcom jak Jan Lebenstein czy Victor Vasarely. Lebenstein uprawiał oryginalną odmianę malarstwa figuratywnego, włączając do niej elementy surrealistyczne i abstrakcyjne. Zilustrował m.in. „Folwark zwierzęcy” George’a Orwella i kilka ksiąg biblijnych. Tworzył pejzaże miejskie, poetyckie transpozycje figury ludzkiej, pełne ekspresji kompozycje fantastyczno-symboliczne o motywach zwierzęcych. Z kolei Victor Vasarely to jeden z najwybitniejszych przedstawicieli sztuki op-artu. Na wystawie pokazane zostaną jego hipnotyzujące grafiki. Pierwsza wystawa potrwa od 2 do 16 lipca, druga od 5 do 19 lipca.

Design

Będzie również coś dla miłośników designu. Zaprezentowane zostaną serwisy porcelanowe i ceramiczne, powstałe w polskich wytwórniach m.in. w Ćmielowie, Chodzieży, Wałbrzychu, Kole, Pruszkowie i Włocławku. To projekty m.in. Wincentego Potackiego, Jana Sowińskiego, Edmunda Ruszczyńskiego i Jana Kwinty czy Wacława Górskiego. Ciekawostką będą XIX i XX wieczne filiżanki z rosyjskich fabryk porcelany Kuzniecowa i Gardnera oraz Królewskiej Manufaktury Porcelany w Miśni. Licytować je można do 23 lipca.

 

Comments