Saturday, July 13, 2024
Wiadomości, informacje i aktualności dla Ziemi Łódzkiej


O czym należy pamiętać uprawiając baseball?

Jakakolwiek aktywność fizyczna jest godna pochwały, a jeszcze bardziej chwalebne jest to, że ludzie trenują sporty, które są obce Polakom….

By redakcja serwisu , in Styl życia , at 11 marca, 2021

Jakakolwiek aktywność fizyczna jest godna pochwały, a jeszcze bardziej chwalebne jest to, że ludzie trenują sporty, które są obce Polakom. Przykładem takiego sportu jest baseball kojarzący się raczej ze sportem uprawianym na innej półkuli. Baseballistów wyróżnia wyjątkowy ubiór. Jak on wygląda? O czym należy pamiętać chcąc rozpocząć swoją przygodę z baseballem? Zapraszamy do naszego artykułu.

Czym jest baseball?

Baseball to sport, który głównie uprawia się w USA, natomiast całkiem często możną spotkać również w Ameryce Południowej oraz Azji. Nie ma co się dziwić, że Ameryka jest najmocniejszym ośrodkiem, ponieważ liga MLB jest najpotężniejszą, w której można zarobić horrendalnie duże pieniądze. Sam sport wyróżnia się na tle innych, ponieważ boisko do baseballa jest małe, bo to tylko wycinek koła o kącie rozwarcia 90 stopni, na które składają się bazy mieszczące się wewnątrz koła i będąc piaszczystym terenem. Na czterech rogach położone są bazy, a za czwartą z nich jest stanowisko dla łapacza.

Zasady gry polegają na tym, że na boisku występują dwie drużyny, które zamieniają się rolami – raz jedna jest drużyną atakującą, a potem druga. Zawodnik z drużyny, która atakuje odbija piłkę kijem rzuconą przez miotacza, a zawodnik z drużyny przeciwnej musi tę piłkę złapać. Ważne, by uderzający piłkę kijem zrobił to w odpowiedni sposób, ponieważ jego partner z drużyny, będzie mógł przemieszczać się po kolejnych bazach. 

Wygrywa ta drużyna, która po 9 tzw. inningach będzie miała więcej punktów. Punkt zalicza się, gdy zawodnik przebiegnie i zaliczy wszystkie 4 bazy. Jest to bardzo złożony sport i ważne jest, by chcąc rozpocząć treningi dobrze poznać jego zasady.

Jakich sprzętów wymaga baseball?

Przede wszystkim najważniejsze jest odpowiednio wyposażone boisko, o które w naszym kraju jest bardzo ciężko, bo tak jak wspomnieliśmy, nie jest to sport, który często się uprawia w naszym kraju, jednak jeżeli już to ma miejsce, to trzeba zadbać w drugiej kolejności o odpowiedni sprzęt. Zawodnicy baseballa są ubrani w długie bluzy, długie spodnie i często też spotyka się podkolanówki naciągnięte na spodnie. Elementami odzieży, których nie może zabraknąć w wyposażeniu baseballistów są czapki z daszkiem, które już przedostały się do kultury i nawet mają swoją potoczną nazwę „bejsbolówka”. Jako, że baseball jest sporem wymagającym poświęceń, to gracze posiadają ochraniacze na różne części ciała.

Jeżeli chodzi już o sprzęt, który służy do gry w baseball, to jest on uzależniony od pozycji. Jako, że praca łapacza polega na tym, że tylko łapie piłkę, to jest wyposażony w dużą rękawicę, która zapewnia bezpieczeństwo dłoni, jak przede wszystkim wygodny uchwyt piłki. Dodatkowo na jego twarzy jest maska chroniąca przed uderzeniem w twarz. Łapacz jest ubrany również w nagolenniki, które chronią jego kolana, które są narażone na urazy.

Inaczej wygląda strój, który jest dedykowany pałkarzowi, ponieważ nie dość, że posiada kij, to na ręce można zobaczysz rękawicę, która amortyzuje pałkę w ręku, to też chroni ją przed drganiami po uderzeniu piłki. Uzupełnieniem ekwipunku pałkarza jest hełm, który chroni głowę, dodatkowo posiada osłonę na ucho.

Od czego warto zacząć uprawiając baseball amatorsko?

Jako, że zasady są bardzo złożone, to pierwszym krokiem powinno być ich dokładne poznanie. Jeżeli już masz je w małym paluszku, to musisz zdać sobie sprawę, że jest to sport, który będzie wymagać odpowiednich nakładów, bo jak już wspomnieliśmy wyposażenie baseballisty jest bardzo duże. Musisz posiadać odpowiednią odzież, zadbać o swoje bezpieczeństwo, bo o ile nie jest to sport kontaktowy, to jednak miotacze potrafią rzucić piłkę z naprawdę ogromną prędkością, a i piłka po uderzeniu od pałki może osiągnąć niemałą prędkość.

Na pewno warto zadbać o zakup ochraniaczy i wszelkiego rodzaju kasków, grając nawet jako miotacz. Sport amatorski to ma być przyjemność i choć naturalne jest to, że nikt nie chce przegrać i gra się na poważnie, to jednak dobra zabawa musi być połączona z troską o własne zdrowie, jak i przeciwników. 

Przede wszystkim musisz określić się na jakiej pozycji chcesz grać. Jeżeli posiadasz dużo środków, możesz zakupić całe wyposażenie potrzebne do baseballu i starać się trenować na każdej z pozycji, jednak lepszym rozwiązaniem będzie nastawienie się na konkretną pozycję. W przypadku gdy chcesz zostać łapaczem – zakup rękawicę, osłonę, wszelkie ochraniacze i nagolenniki. To zdecydowanie wystarczy.

Jakiego sprzętu półprofesjonaliści (i profesjonaliści) używają z asortymentu Decathlon?

Ciężko grać w baseball bez dobrego kija. Model BA550 -3 BBCOR jest dedykowany zarówno półprofesjonalistom, jak i zaawansowanym graczom, którzy chcą posiadać wytrzymały kij oraz świetnie wyważony, a model marki Kipsta taki właśnie jest. Kij baseballowy posiada dużą moc dzięki ciężkiej beczce – jest to zaleta dla osób, które chcą uderzać bardzo daleko.

Podstawowym wyposażeniem baseballisty jest rękawica, a modelem, który przypasuje zarówno „niedzielnym” graczom, jak i tym, którzy grają bardzo często jest rękawica 12,5 calowa BA550 – to skórzany produkt, który jest bardzo odporny na ścieranie, a skóra bydlęca nie wymaga jego zmiękczenia.

Poprzednie produkty dotyczyły wyposażenia pod kątem technicznym, a ostatnim produktem, który powinien być stosowany przez każdego na boisku baseballowym jest odpowiednia odzież. Spodnie IKUS zostały stworzone z elastycznego materiału, który nie krępuje ruchów, a ponadto zostały wyposażone w technologię CoolDry sprawiającą, że skóra zawodnika oddycha podczas aktywności.

Baseball to bardzo ciekawy sport, który charakteryzuje się wyjątkowo estetycznymi strojami podczas gry. Oglądając filmy dostępne na Internecie możemy zobaczyć, jak zawodnicy poświęcają się, by złapać piłkę. Mamy nadzieję, że nasz artykuł będzie dla Ciebie inspiracją do rozpoczęcia treningów, bądź też sprawi, że będziesz w przyszłości wybierał wyposażenie marki Decathlon.

Comments