Saturday, July 13, 2024
Wiadomości, informacje i aktualności dla Ziemi Łódzkiej


Pozytywna przestrzeń nie tylko w domu

Powstaje coraz więcej nowych przestrzeni do wynajęcia pod lokal użytkowy. Placówki edukacyjne, kluby fitness, czy też kliniki medycyny estetycznej to…

By redakcja serwisu , in Zdrowie , at 7 października, 2021

Powstaje coraz więcej nowych przestrzeni do wynajęcia pod lokal użytkowy. Placówki edukacyjne, kluby fitness, czy też kliniki medycyny estetycznej to miejsca, przy których projektowaniu powinno się brać pod uwagę tzw. teorię pozytywnej przestrzeni. Ważne, abyśmy my jako użytkownicy danego miejsca, czuli się w nim dobrze, i by żadne elementy architektury, wyposażenia i wystroju wnętrza nie szkodziły naszemu zdrowiu.

Nie tylko nasze domy i miejsca pracy powinny stanowić dla nas pozytywną przestrzeń – mówi Aziralili Agnieszka Dirks, ekspertka pozytywnych przestrzeni sztuki pozytywnej – w każdym miejscu, w którym przebywamy powinniśmy czuć się komfortowo, a już na pewno w lokalach usługowych, do których przychodzimy, by zadbać o siebie. Placówki edukacyjne, w których czas spędzają nasze dzieci także powinny spełniać określone wymagania, by uczniowie mogli z łatwością, w przyjaznym otoczeniu przyswajać wiedzę.

Jak przestrzeń wpływa na edukacje najmłodszych?

Nie od dziś wiadomo, że sposób zorganizowania szkoły i przystosowanie klas w których przeprowadzane są lekcje wpływa bezpośrednio na wyniki w nauce uczniów jak również budowanie ich dobrych relacji z rówieśnikami. Skupienie się uczniów w czasie godzin lekcyjnych podwyższa efektywność ich pracy, co przekłada się narówcież na lepsze samopoczucie i zadowolenie z lepszych wyników. Tym bardziej po okresie wakacyjnym pomieszczenia powinny zachęcając skutecznie skłonić uczniów do tego, by skupili się na danym przedmiocie i wykonywanych zadaniach – zaznacza Agnieszka Dirks.

Zatem co zrobić, by pomimo rozgardiaszu, który zazwyczaj panuje w szkołach zapewnić uczniom warunki do nauki? Bardzo istotne są proporcje zastosowanych wewnątrz kolorów oraz kształtów. Olbrzymią rolę odgrywa jakość powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywamy – brak zanieczyszczeń chemicznych, biologicznych. Sale lekcyjne powinny być wietrzone po każdej lekcji, a jeśli działa klimatyzacja, to należy zwracać uwagę na jej konserwację. Bardzo korzystnie wpływa duża ilość żywych roślin zielonych, szczególnie tych, które produkują tlen. Ważnym elementem, który wspomaga koncentrację są też duże, stabilne biurka, na których powinien być utrzymywany porządek, a na wierzchu widoczne mogą być tylko przedmioty niezbędne na danej lekcji. Dzięki utrzymaniu ładu w swoim otoczeniu, uczeń może zapanować nad porządkiem w głowie i będzie mógł się skupić na tym co jest ważne w danym momencie.

Podstawową zasadą jest „nie szkodzić” – trzeba wyeliminować szkodliwe czynniki z najbliższego otoczenia. Warto więc zwrócić uwagę z jakich materiałów są zrobione biurka, krzesła, tablice w szkole. Czasem możemy być nieświadomi tego, że dany przedmiot może wywoływać reakcje alergiczną lub złe samopoczucie  uczniów. Nie zdajemy sobie sprawy, że dany składnik chemiczny może być szkodliwy dla wszystkich, a meble mogą nas truć lotnymi związkami.

Idealne miejsce do ćwiczeń fizycznych

We współczesnej kulturze widoczny jest swoisty kult ciała, który wyraża się w wielu podejmowanych przez nas aktywnościach. Wygląd zewnętrzny coraz częściej staje się obrazem osobowości, sposobem definiowania siebie wobec innych. O nasze ciało chcemy więc dbać i także tutaj potężną rolę odgrywają miejsca do ćwiczeń i przedmioty, którymi się otaczamy. Kto chciałby ćwiczyć na urządzeniu, które jest stare, nie do końca jest sprawne, lub co gorsza nie spełnia standardów higienicznych? – Pyta Aziralili – gdy dzielimy się zdjęciami z siłowni, to także oczekujemy, że przestrzeń uchwycona na fotografii będzie po prosu ładna. Coraz więcej klub fitness inwestuje więc w nowe przestrzenie i miejsca, aby przyciągnąć uwagę klientów. Również tutaj fundamentalna zasadą jest Nie szkodzić, czyli przebywać w pomieszczeniach nie zawierających elementów z toksycznymi składnikami oraz bez zanieczyszczeń biologicznych w powietrzu . Wpływa to na jakość powietrza, które w zwiększonych ilościach zaczerpujemy podczas ćwiczeń Istotny jest porządek przestrzeni, urządzania do ćwiczeń powinny stać w odpowiednich miejscach, pomieszczenia oczywiście powinny być także dobrze wentylowane, a kolory ścian nie powinny nas rozpraszać.

Kojąca atmosfera gabinetu medycyny estetycznej

O ciało możemy też zadbać poprzez zabiegi pielęgnacyjne i medycynę estetyczną, których popularność rośnie – nie tylko wśród kobiet, ale też i mężczyzn. Jeszcze do niedawna ten temat wzbudzał wiele kontrowersji, a teraz na dobre wszedł do naszej codzienności. Jako klienci – użytkownicy gabinetów i klinik głównie zwracamy uwagę na to, czy zachowana jest odpowiednia higiena jednak wpływa na nas sposób zorganizowania całej przestrzeni, który może sprawiać, że poczujemy się dobrze lub nie, może powodować jakiś niesprecyzowany rodzaj dyskomfortu, przez który nie będziemy mieli ochoty na ponowną wizytę w tym miejscu – zapewnia ekspertka – szczególnie w takich medycznych placówkach bezpieczniej czujemy się, kiedy klinika jest wyróżniona certyfikatem Positive Spaces Pro. W takich miejscach szczególnie istotne jest, by atmosfera pozwalała nam się w pełni zrelaksować i odprężyć. Uważajmy jednak na zapachy, które unoszą się w gabinetach i klinikach – często wykorzystywane są świece zapachowe i rozpylane aromaty, które mogą mieć na nas negatywny, drażniący wpływ.

Comments