Thursday, December 7, 2023
Wiadomości, informacje i aktualności dla Ziemi Łódzkiej


Soczewki jednodniowe – co warto o nich wiedzieć?

Jednodniowe soczewki kontaktowe to produkty jednorazowego użytku. Cieszą się zainteresowaniem głównie ze względu na wygodę, komfort i higienę stosowania. Po…

By redakcja serwisu , in Zdrowie , at 1 stycznia, 2022

Jednodniowe soczewki kontaktowe to produkty jednorazowego użytku. Cieszą się zainteresowaniem głównie ze względu na wygodę, komfort i higienę stosowania. Po każdorazowym noszeniu, najczęściej przed pójściem spać, należy je wyrzucić i następnego dnia sięgnąć po nową parę. Co warto o nich wiedzieć? Wyjaśniamy.

Czym dokładnie są soczewki jednodniowe?

Soczewki jednodniowe to produkt medyczny, który służy do korekcji wzroku. Zastępują z powodzeniem klasyczne okulary korekcyjne. W przeciwieństwie do soczewek wielorazowego użytku, nie wymagają stosowania środków pielęgnacyjnych. Tym samym nie ma potrzeby zakupu specjalnego etui oraz wydawania pieniędzy na kolejne substancje niezbędne do dezynfekcji oraz do utrzymania ich w czystości. Po każdorazowym użytku i wyjęciu z oka, nie nadają się do ponownego założenia. Wyrzucamy je do żółtego pojemnika na odpady. Dopiero następnego dnia sięgamy po nowe. Są bardzo sterylnie zapakowane, więc zapewniają tym samym maksymalną higienę i bezpieczeństwo. Wśród najpopularniejszych produktów szczególnym zainteresowaniem cieszą się zwłaszcza soczewki jednodniowe Acuvue, które charakteryzują się wysoką jakością i można je dostać za niewielką cenę.

Dla kogo są stworzone soczewki jednodniowe?

Z soczewek jednodniowych najczęściej korzystają osoby aktywne oraz młode. Nie jest to jednak regułą i coraz częściej widać tendencję związaną z tym, że produkt ten cieszy się zainteresowaniem zwłaszcza wśród osób, które cenią sobie oszczędność czasu i nie znajdują dużo możliwości, aby dbać o pielęgnację wielorazowych produktów do korekcji wzroku. Są doskonałym i bardzo praktycznym rozwiązaniem w przypadku jeśli planujemy długi wyjazd, na przykład wakacyjny lub na biwak. Jeśli nie będziemy mieć czasu, ani dostępu do bieżącej wody to nie będzie to stanowić problemu.

Soczewki jednodniowe są skierowane dla osób z niemal każdą wadą wzroku. W zależności od konkretnego modelu można je stosować między innymi na krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm oraz prezbiopię.

Wiele osób ma zasadniczy problem związany z liczeniem tego ile już stosują swoje soczewki. W przypadku produktów wielorazowych należy uważnie przestrzegać maksymalnego czasu ich użytkowania. Nic więc dziwnego, że po wielu problemach z tym związanych sięgają po prostu po te jednodniowe. Warto także zauważyć, że jednorazowy produkt ma praktycznie nikłe szanse na wywołanie alergii lub zapalenia narządu wzroku. Co ma bardzo często miejsce w przypadku niewłaściwego dbania o higienę podczas korzystania z wielorazowych soczewek.

Comments