Thursday, December 7, 2023
Wiadomości, informacje i aktualności dla Ziemi Łódzkiej


Czym jest choroba alkoholowa

Choroba alkoholowa, czyli inaczej popularny alkoholizm w dalszym ciągu jest jednym z najpoważniejszych problemów współczesnego świata. Picie alkoholu towarzyszy ludziom…

By redakcja serwisu , in Zdrowie , at 25 października, 2022

Choroba alkoholowa, czyli inaczej popularny alkoholizm w dalszym ciągu jest jednym z najpoważniejszych problemów współczesnego świata. Picie alkoholu towarzyszy ludziom na każdym kroku, już od małego. Duże oswojenie z alkoholem powoduje znieczulenie na sygnały informujące o pojawiającej się chorobie. Jest to spory problemem, ponieważ im wcześniej zareagujemy, tym łatwiej zahamować rozwój choroby alkoholowej. Jak dużym problemem jest alkoholizm w Polsce? Jakie są objawy choroby alkoholowej? Czy ośrodek leczenia uzależnień to dobry wybór?

 Ilu osób dotyczy choroba alkoholowa

Pomimo coraz większej świadomości w społeczeństwie i malejącej ogólnej ilości osób spożywających alkohol choroba alkoholowa w dalszym ciągu zbiera ogromne żniwo. Polska w europejskich statystykach jest w czołówce pod względem spożywanego alkoholu. Według danych Instytut Psychiatrii i Neurologii, na jednego mieszkańca naszego kraju przypada ponad 9 litrów alkoholu rocznie. Dane te przekładają się również na stan zdrowia i śmiertelność. Rocznie w Polsce alkohol zabija ok. 12 tys. osób. Główną przyczyną śmierci są urazy, choroby układu pokarmowego, choroby układu sercowo naczyniowego, choroby zakaźne i nowotwory.

Objawy choroby alkoholowej

Objawy alkoholizmu łączą się z fazami jego rozwoju. Wyróżniamy cztery fazy alkoholizmu: prealkoholową, ostrzegawczą, krytyczną i przewlekłą. Jakie objawy daje każda z nich?

Faza prealkoholowa

Nie daje ona żadnych szczególnych objawów, które wyróżniałyby uzależnionego od osób pijących okazjonalnie. Zmiany zachodzą jednak w podejściu do alkoholu. Osoba uzależniona zaczyna traktować alkohol jako coś odprężającego, na poprawę humoru. Zaczyna sięgać po niego za każdym razem gdy ma gorszy nastrój.

Faza ostrzegawcza

Objawia się coraz częstszymi lukami w pamięci nawet po wypiciu małej ilości alkoholu. W tej fazie osoba uzależniona zaczyna wykazywać coraz większą chęć do picia. Pije szybciej, więcej i w ukryciu przed innymi, by szybciej się upić. Taka osoba również może zacząć zauważać, że pije za dużo, ale jeszcze nie wie, że to problem.

Faza krytyczna

Charakterystycznym objawem dla tej fazy jest brak kontroli nad piciem. Pomimo obietnic i planów osoba chora nie jest w stanie walczyć z głodem alkoholowym. Pije coraz więcej, zaniedbując swoją rodzinę, pracę i przyjaciół. W tej fazie spada również samoocena chorego, pojawia się bezradność i pustka.

Faza przewlekła

Objawem ostatniej fazy jest całkowite wyzbycie się jakichkolwiek wyrzutów sumienia. Alkoholik przestaje się przejmować czymkolwiek. Nie ma problemu z piciem od samego rana. Do wejścia w stan upojenia wystarcza mu już niewielka ilość alkoholu. Objawem tej fazy jest również zespół abstynencyjny, która pojawia się za każdym razem gdy chory próbuje przestać pić.

Leczenie choroby alkoholowej

Leczenie alkoholizmu można zatrzymać w każdej fazie. Jednak dla zdrowia człowieka im wcześniej rozpoczniemy leczenie, tym lepiej. Najważniejsze w leczeniu jest to, by osoba chora sama chciała się leczyć. Bez tego, nie ma możliwości pozytywnego leczenia. Jeśli chory zdecydował się już na walkę, należy znaleźć odpowiedni ośrodek leczenia uzależnień. Dobrym wyborem będzie np. Ośrodek Leczenia Uzależnień Terapia Nałęczów. Znajdujący się na trasie pomiędzy Lublinem a Nałęczowem. Świadczy on pomoc wykwalifikowanych psychoterapeutów oraz zapewnia przyjazne warunki do odbycia leczenia (m.in. siłownia, ogród, bilard i wiele innych atrakcji). Nie czekaj, zadbaj o swoje życie już dziś.

Comments