Tuesday, February 27, 2024
Wiadomości, informacje i aktualności dla Ziemi Łódzkiej


Jak bezpiecznie się opalać – 3 kroki do bezpiecznych kąpieli słonecznych

Bezpieczne korzystanie z kąpieli słonecznych to podstawa w letniej pielęgnacji skóry. W praktyce chodzi o to, żeby inwestować w dobrej…

By redakcja serwisu , in Styl życia , at 20 czerwca, 2022

Bezpieczne korzystanie z kąpieli słonecznych to podstawa w letniej pielęgnacji skóry. W praktyce chodzi o to, żeby inwestować w dobrej jakości kosmetyki, jak również stosować się do zaleceń specjalistów odnośnie do ekspozycji na słońce w określonych godzinach. Na co jeszcze zwrócić uwagę, aby zapewnić sobie zdrowie skóry i zminimalizować ryzyko wystąpienia udaru? Podpowiadamy.

Jak bezpiecznie się opalać? Kilka słów promieniowaniu UVA i UVB

Z promieniowaniem UVA mamy do czynienia przez cały rok. Należy wiedzieć, że jest ono odczuwalne dla skóry nawet wtedy, kiedy jest pochmurna pogoda. Promieniowanie przenika przez chmury, jak również przez ubrania. Co ważne – wnika ono głęboko w skórę i przyczynia się mocno do przyspieszenia procesów starzenia. Z kolei z promieniowaniem UVB mamy do czynienia w najcieplejszych miesiącach roku – czyli w lecie. Mowa szczególnie w godzinach między 10, a 15. Pamiętajmy o tym, że o ile tego rodzaju promieniowanie ma kilka korzyści, a w tym na przykład takie jak synteza melaniny oraz witaminy C, to na pewno w dużej mierze szereg szkodliwych czynników kładzie się na nie niestety cieniem.

W jakich godzinach się opalać?

Bardzo ważną kwestią jest taka, aby bezpieczne opalanie szło w parze z racjonalnym korzystaniem z promieni słonecznych. Mowa o tym, aby nie wychodzić na plażę o godzinie 10 i tak aż do 15. Trzeba wiedzieć, że to właśnie wtedy mamy do czynienia z najsilniejszym promieniowaniem, które może mieć bardzo negatywne skutki dla naszego zdrowia. Mocno przyczynia się do pojawiania się przebarwień na skórze, jak również alergii. Nie bez znaczenia pozostaje także to, że może wystąpić ryzyko pojawienia się nowotworów.

Bezpieczne opalanie – nawadnianie, zakrywanie głowy i odpowiednie kosmetyki

Bardzo ważne jest to, aby stosować odpowiednie kosmetyki dedykowane bezpiecznemu przebywaniu na słońcu. Chodzi o to, aby wziąć pod uwagę fototyp naszej skóry dobierając je do jej potrzeb. Nie bez znaczenia pozostaje tutaj wysokość filtra, jak również to, żeby stosować się do zaleceń producenta. Mowa szczególnie o tym, aby odpowiednio wcześnie aplikować je przed wyjściem z domu – przynajmniej 2 godziny, aby zdążył się wchłonąć. Pamiętajmy o tym, że taka czynność musi być powtarzana minimum dwie godziny potem, jak i każdorazowo po wyjściu z wody. Trzeba pamiętać także o nawadnianiu organizmu, jak również o tym, żeby zakrywać głowę. Takie działanie zminimalizuje ryzyko odwodnienia oraz wystąpienia udaru.

Comments