Thursday, December 7, 2023
Wiadomości, informacje i aktualności dla Ziemi Łódzkiej


Wybieramy aparaty słuchowe dla dzieci – sprawdź, na co musisz zwrócić uwagę

Wiadomość o zdiagnozowaniu ubytku słuchu u własnego dziecka dla rodziców bywa często szokiem. Jeżeli wcześniej nie mieli styczności z osobą…

By redakcja serwisu , in Zdrowie , at 21 lipca, 2022

Wiadomość o zdiagnozowaniu ubytku słuchu u własnego dziecka dla rodziców bywa często szokiem. Jeżeli wcześniej nie mieli styczności z osobą niedosłyszącą w rodzinie lub wśród znajomych, może okazać się, że będą pogubieni i nie będą wiedzieli, jakie kroki podjąć w dalszej kolejności. Na szczęście istnieje grono specjalistów, którzy mogą pomóc w tej nowej sytuacji. Niemal każdy ubytek można już protezować aparatami słuchowymi. Sprawdźmy, na co musimy zwracać uwagę, wybierając takie urządzenie dla naszej pociechy.

Dobór aparatu słuchowego a badanie słuchu

Kiedy już zapadnie decyzja o tym, że konieczne będzie zakupienie nowoczesnego aparatu słuchowego, konieczne będzie przeprowadzenie badania słuchu. W przypadku dzieci poniżej 3. roku życia opiera się na badaniach AI, OAE czy ABR / ASSR. Powyżej trzech lat badaniem, które jest ponadto uwzględniane jest audiometria zabawowa, która wykonywana jest u dzieci współpracujących. Pozwala ona na określenie progu słyszenia dziecka oddzielnie dla ucha prawego oraz lewego.

Zobacz także: https://enjey.pl/wewnatrzuszne-aparaty-sluchowe-na-czym-polega-ich-dzialanie/

Wynik tych wszystkich badań określa, jaką moc powinien mieć aparat słuchowy dla konkretnego dziecka. Musi on dawać komfortowy poziom wzmocnienia, a na jego podstawie określa się również, jakie systemy powinien mieć w sobie dany aparat, by w możliwie jak najlepsze sposób wyodrębnić poszczególne dźwięki, a zwłaszcza mowę.

 

Jak zbadać reakcje słuchowe u dziecka?

Kolejnym czynnikiem, jaki powinien być uwzględniony przy wyborze aparatów słuchowych dla dzieci są reakcję na konkretne dźwięki przy założonym konkretnym modelu. Reakcję te są oceniane i weryfikowane na podstawie audiometrii VRA, czyli tej wspomaganej bodźcem wzrokowym i wykonywanej u dzieci poniżej 3 lat. Pozwala określić prawidłowość reakcji na poszczególne częstotliwości w zakresie 125 Hz – 8 kHz, szybkość reakcji oraz brak reakcji niepożądanych, które mogłyby świadczyć o dyskomforcie dziecka.

Na co jeszcze zwracać uwagę przy wyborze aparatu słuchowego dla dziecka?

Aparaty słuchowe dla dzieci muszą być również kompatybilne, przez objawia się możliwość połączenia z urządzeniami i systemami, które dodatkowo wspomogą słyszenie. Mogą to być streamery, piloty czy systemy FM. Bardzo ważne jest, aby w momencie potrzeby zastosowania innych urządzeń wspomagających słyszenie istniała możliwość bezproblemowego podłączenia ich bez konieczności wymiany samego aparatu. Równie istotne jest, aby aparat był odporny na zabrudzenia, wilgoć, pył oraz kurz. Na stronie https://akademiaslyszenia.pl/ można odnaleźć więcej informacji oraz porad o aparatach słuchowych dla dzieci.

Comments